Avize Montajı

Avize Montajı

Günümüzde çeşit çeşit avize olduğundan dolayı avize almaya karar verilirken oldukça zorlanılmaktadır. Öncelikle avize alırken odanın rengi ile uyum sağlayabilmesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Avize seçimi yapıldıktan sonra avize montaj aşamasına geçilmektedir. Montaj aşamasında hayati tehlikenin önlenebilmesi için oldukça dikkatli davranılması son derece önem arz etmektedir.

Öncelikle avize montajına başlamadan önce herhangi bir kazaya mahal vermemek için elektriğin kesilmesi güvenlik ve emniyet açısından yapılması gereken en önemli şeydir. Elektrik kesilmeden yapılan montaj ölümle sonuçlanabileceğinden bu hususuna dikkat edilmesi son derece önemlidir. Avizeye giden elektriği kesmek montaj için yeterli olurken evin ya da iş yerinin tamamen elektriğinin kesilmesi elektrik mühendisleri tarafından önerilmektedir. Elektrik tamamen kesildikten sonra her ihtimale karşı tüm riskleri önlemek açısından kontrol kalemi ile montaj yapılacak olan tavanda bulunan avizeye doğru çıkan elektrik kablolarını kontrol etmek gerekmektedir. Avize montaj halinde değil montajsız bir şekilde yani de monte halinde geldiğinden dolayı içinden çıkan parçaları birleştirmek için talimatlara göre hareket etmek gerekmektedir.

Montaj yaptığımız Avize Çeşitleri

 • Antik avize Montajı
 • Krom ahşap avize Montajı
 • Boyalı ledli kumandalı avize Montajı
 • Modern tekli Avize Montajı
 • Lambader Montajı
 • Yerli kristal avize Montajı
 • Abajur aplik Lambader Montajı
 • Hotel avizeleri Montajı
 • Kristal ve cam kollu avize Montajı
 • Pirinç avize Montajı
 • Abajur avize Montajı
 • Ayaklı abajur Montajı
 • Dümen avize ve sarkıtlar Montajı

Avize Montajı

Yeni Avizeyi Takmak
Eski aydınlatmayı söktükten sonra alınan yeni avize montaj tamamlandıktan sonra üzerinde bulunan askı deliğinden avizenin tavana asılması gerekmektedir. Avizelerin montajları son derece basit olup uyulması gereken montaj talimatları ürünün gelen kutusu içerisinde ayrıntılı olarak yazmaktadır. Avize montajını herkes yapabilirken bağlantısını yapabilmek için az çok elektrik ve kablolama bilgisine sahip olunması gerekmektedir.  Avize montajın yapıldıktan sonra geriye avizeye elektrik verilmesini sağlayan tavanda bulunan elektrik kablolarıyla bağlantı yapılması kalmaktadır. Bu bağlantının yapılabilmesi için tavanda 2 ya da 3 kablo bırakılmaktadır. Bu kabloları avizeye temas ettirerek gerekli olan elektrik bağlantısı yapılmaktadır. Tavanda 2 kablo varsa eğer aydınlatmayı kontrol eden tek anahtar olduğu anlamına gelirken 3 kablo olması durumunda ise tesisatta çift anahtar kullanıldığı anlaşılmaktadır. Yani tavandan gelen 3 kablonun olması durumunda çift anahtar ile aydınlatma azaltılıp çoğaltılabilmektedir. Avize montaj ve kablo bağlantısı bittikten sonra hazır halen gelen aydınlatma yapıldıktan sonra indirilen şalterler geri kaldırılarak daireye elektrik verilerek kurulan aydınlatma çalıştırılmaktadır.

AVİZE MONTAJI NASIL YAPILIR?

 1. İşe başlamadan önce elektriği kesmelisiniz. Sigortayı ve avizenin elektrik anahtarını kapatın.
 2. Tavandaki kablo uçlarını kontrol ederek elektriğin kesin olarak olmadığından emin olun.
 3. Bağlantı için kablo uçlarını biraz açın. Mümkünse bağlantı için klemens kullanın. Aksi takdirde birbirine sararak üzerini bantla izole etmelisiniz.
 4. Bağlantı işleminde dikkat edilmesi gereken faz ve nötr kablolarıdır. Faz kablodan elektrik akımı gelirken nötr kabloda akım yoktur. Ters bağlantıda sigorta atacaktır.
 5. Kabloları birleştirmeden önce avize montajı için montaj şemasına uygun olarak tavanda sabitleme vidalarının yerlerini işaretleyin. Şema yoksa göz kararı yapmanız gerekecek.
 6. Matkaba beton matkap ucu takın ve işaretlediğiniz noktadan 7-8 cm kadar içeri girecek şekilde delin.
 7. Açtığınız deliğe dübeli çekiç ile yerleştirin. Avizenin ağırlığına göre 6-7-8mm plastik dübel kullanabilirsiniz.
 8. Dübele çengelli vidayı yerleştirin.
 9. Avize kablolarının uçlarını soyun. Klemensin vidalarını gevşetin ve karşılıklı olarak avizenin kablosu ile tavandaki kabloyu yerleştirin ve vidaları sıkın. Faz ve nötre dikkat ederek iki bağlantı kablosu içinde yapın. Klemens kullanmıyorsanız kabloların soyduğunuz kısımlardan sararak birleştirin ve izole bantla izole edin.
 10. Kablo bağlantılarını yaptıktan sonra avizenin askı aparatını çengele takın.
 11. Avizemin kullanıma hazır. Sigortayı açın ve anahtarı açarak avizenin çalışıyormu kontrol edin

2 Comments

 1. Büşra

  İşinizi profesyonellere teslim etmek istiyorsanı bence burayı seçmelisiniz avize montajına elektrikçi çağırdım adam merdiven getirmemiş sizde yokmu diyor usta elektrikçi aradım daha sonra avize montajı için kendi araçlarının içinde bütün ekipmanları vardı diğer elektrikçi sallanarak geldi gitti

 2. Naci olukman

  Yeni Taşındığım ataşehirdeki evimdeki avizelerin değişimini yaptırdım adresime hızlı şekilde geldiler ve bütün avizelerin montajını yaptılar sağolsunlar.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir