Jeneratör Bakım

Jeneratör Bakım ve Onarımı

Jeneratör Bakımı Çok Önemlidir Elektrik gittiği zaman sıklıkla kullanılan jeneratör kesilen elektriği tekrar eski haline getiren ve mazotla çalışan teknolojik bir araçtır. Elektrik kesintisi sırasında kullanılan jeneratör bakımı ve onarımı son derece önemlidir.Mazotla çalışan jeneratör içinde bulunan motorlar sayesinde elektriği hızlı bir şekilde üretmektedir. Jeneratör de diğer araçlar gibi elektronik bir sisteme sahip olduğundan ve her şeyden önce insan yapımı bir alet olmasından dolayı zaman zaman tekleyebilmekte hatta tamamen susabilmektedir. O yüzden bu tür olumsuzluklara sebebiyet vermemek için jeneratör bakımı ve onarımı zamanında yapılması son derece önemlidir. Elektrik kesintilerinde hanelerin ve özellikle iş yerlerinin adeta bir can simidi olan jeneratör, elektrik kesildiği andan itibaren devreye girdiğinden dolayı çoğu zaman iş yerlerindeki çalışmalarda hiçbir aksamaya mahal vermemektedir. İş yerleri için büyük önem arz eden jeneratörlerin başlıca arızalanma nedeni kullanım hatalarıdır. Yanlış kullanımdan dolayı arıza verebilen jeneratörlerin bakımı, ilgili servisler tarafından aylık ve yıllık periyotlar halinde kısa süre içerisinde yapılır. Unutmamak gerekir ki, elektrik kesintileri çoğu zaman zamansız bir şekilde olur ve bu nedenle elektriğin saatlerce verilemediği durumlarda birçok işin yarım kalmasına kaçınılmaz bir durumdur.

jeneratör-bakımı

Jeneratör Genel Yıllık Bakımı

Jeneratörün bozulmasının önüne geçilmesi için ilgili servisi tarafından bir dizi bakımları yapılır. Bunlardan biri de jeneratörlerin sorunsuz çalışabilmesi için yapılması önem arz eden yıllık bakımdır. Düzenli bir şekilde yapılan aylık bakımların yanında jeneratör elektronik sisteminin genel işleyişinin ne durumda olduğu hakkında bilgi veren genel yıllık bakımlarının da yapılması jeneratörlerin sağlıklı çalışması açısından son derece önemlidir. Bu yüzden ilgili servis tarafından jeneratörlerin bakımının eksiksiz ve zamanında yapılması gerekir. Peki, yılda bir defa yapılan genel yıllık bakımda nelere dikkat etmek gerekir ? Her şeyden önce jeneratörün içinde bulunan sibop ayarıyla bakıma başlamak önemlidir. Bakıma enjektör ayarlaması yapılarak devam edilir. Jeneratörün çalışmasını sağlayan marş motoru ve radyatör motorunun da gerekli kontrolleri yapıldıktan sonra jeneratörün içindeki suyu ısıtmak ve soğutmakla görevli olan termostat kontrolü yapıldıktan sonra yağ filtresi değiştirilerek jeneratör bakımı ve onarımı sonlandırılır.

Periyodik bakım

haiz olduğunuz jenerator gruplarının aylık, 3 aylık, 6 aylık ve 1 senelik periyodik bakımlarını düzenli periyodlar halinde yerine getiriyoruz. Bakımları tertipli olarak yapılan jeneratörlerde arıza ve onarım masrafları en aza indirilirken, ihtiyaç duyulduğu anda jeneratörün çalışır vaziyette olması sağlanmaktadır. Arızalarda anlaşmalı firmalar servis önceliğine sahiptir ve parça masrafları haricinde ek olarak herhangi bir servis ücreti ödememektedirler.

Jeneratör bakımı, jeneratörün bazı parçaları ve sıvılarının kontrol edilmesi, gerekli durumlarda bu parçaların değiştirilmesi demektir. Motor yağı ve filtrelerin değişimi, Genel kontrolü gibi işlemler, jeneratörünüzün  yakıt türüne ve kullanım durumuna Uzman personel tarafından gerçekleştirilir. Çalışma performansının maksimum seviyede tutulması ve Güç üretiminin kusursuz yaşanmasında başlıca rolü oynayan jeneratör bakımı, herhangi bir arıza yaşanmaksızın belirli aralıklarla yapılır. Böylece jeneratörünüzün güvenlik ve performans gücü korunurken, yakıt tüketiminin de ideal değerlerde tutulması sağlanır. Benzinle çalışan jeneratörler, her 6 aylık kullanımda bir, jeneratör bakımına ihtiyaç duyarlar. Dizel jeneratörler de 3 ay’da birkez peryodik  genel olarak yılda bir kez olmak üzere düzenli bakım yaptırılması gerekir.

6 Comments

 1. Taksim Club

  Elektrik Kesintilerinden Çok sıkıntılar çekiyorduk Güç Ölçümü yapıldı işyerimize uygun jeneratör temin edildi ve Bağlandı 3 ayda bir peryodik bakımlarınıda usta elektrikçiye yaptırıyoruz şuan sıkıntısız şekilde jenetörümüzü kullanıyoruz.

 2. Acil Servis

  İşyerimizdeki jeneratörü devreye aldık jeneratör çalıştıkdan yarım saat sonra durdu jeneratörün motorunun yatak sardığını söylediler bakımları yapılmadığı için yağ yakıyormuş yağ yaktığından dolayı yağ eksilmiş jeneratördeki ve yatak sarmış motorun rektefiye edilmesi gerekiyor dediler baya tuzlu bir rakam çıkıyor buradan anlıycağımız bakımları zamanında yaptırmak tuzlu hesaplardan korunmak için önemliymiş 🙁

 3. Caner Tan

  ataşehirde site yöneticisiyim Servis taleblerine hızlı cevap veriyorlar gün belirleniyor o gün gelip jeneratör bakımı yapıyorlar teşşekürler ilgileri için

 4. Halil hamza

  240 kwa bir jeneratörümüz var genel bakımı yapılıp çalıştırılması gerekiyor fiyat teklifi verirseniz yaptırmak istiyoruz teşşekürler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir