tava kurulumu

Elektrik Tava sistemi

Elektrik tava sistemi mimari dekor olarak ta kullanılmaktadır.

Özel renk üretimleri,üzeri delik desen farkı vb şeklinde üretimler yapılarak,farklı dekorlar uygulanmaktadır.Açık tavan sistemi kullanan yerlerde meydana getirilen güzel bir uygulamadır.

elektrik kablosu taşıyan,kabloların düzen içinde durmasını sağlayan,kablo kargaşasını ortadan kaldıran bir sistemdir.Kablo sayısına ve kablo tipine bakılırsa ölçüleri hesaplanır,uygun olan kanal kullanılır.Kablo tava sistemi yüksek akım,alçak akım,zayıf akım benzer biçimde bir çok yerde kullanılmaktadır.Kanal boyları standart 2.5m olarak üretilmektedir.Fakat bu standartlık özel üretim ile değişebilmektedir.

 

ELEKTRİK tava UYGULAMASI

Elektrik Tava uygulamasını genel anlamda elektrik ustaları yapmaktadır.Elektrik Tava  uygulaması ekip işidir.Tavaların düzenli ve kurallı olması çekilecek kablonun zarar görmemesi için,ilerde tavanın bozulup,düşmemesi vb. Olumsuz etkenlerden dolayı önemli bir aşamadır.Elektrik tava sistemi uygulaması iyi mi olmalıdır;

 • -Tava konsolları çektirmeli çelik dübel ile tutturulmalıdır.
  -Konsol tijleri beton dışındaki bölgelere tutturulmamalıdır.
  -Konsol tijlerinin arası 125cm olması doğru olacaktır.
 • -Dönüş köşe,t parçası,dört köşe eklerinde konsolların ek yeri yakınlarına atılması doğru olacaktır.
  -Ek civataları sağlam olmalı ve iyi sıkılmalıdır.
  -Kablo konsolu ne kadar nizami olur ise,tavamız o kadar düzgün duracaktır.
  -Kablo tavası kesim yerleri iyi taşlanmalı ve çapak bırakılmamalıdır.Kalan çapaklar kablo çekimi sırasında kabloya zarar vermektedir.
  -S kesimleri,iniş ve çıkışlar iyi hesaplanmalı kablo dönüşüne nazaran hesaplanmalıdır.Aksi biçimde kablo ya tam yatmayacak yada kablo kırılacaktır.
  -Kablo tavası uygulanır iken,üzerinden kablo geçeçeğini her zaman düşünmeli ve ona nazaran bir iş çıkartmalıyız.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir